Gelişimsel Geriliği Bulunan Çocuklara Yönelik Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı

Düzenleyen: Prof. Dr. E. Sema Batu, Anadolu Üniversitesi, Prof.Dr. Arzu Özen, Anadolu Üniversitesi, Uzm. Sezgin Kartal, Zihinsel Engellilere Destek Derneği

Çalıştay Ücreti: 150 TL
Sertifika: Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı Katılım Belgesi verilecektir.
Kontenjan: 40 kişi

Çalıştay içeriği
Küçük Adımlar, gelişimsel geriliği olan çocukların anne babalarına yönelik hazırlanmış sekiz ciltlik bir erken eğitim programıdır. Bu program Avustralya’da Macquarie Üniversitesi’nde geliştirilmiş ve Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü öğretim üyeleri tarafından Türkçe’ye uyarlanmıştır. 1995 yılından itibaren üniversitelerin özel eğitim bölümlerinde  uygulanan program, özel eğitim alanında giderek yaygın bir  şekilde kullanılmaya başlanmıştır.  

Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı 8 kitaplık bir setten oluşmaktadır.
Kitap 1-Küçük Adımlara Giriş
Kitap 2-Çocuğunuzun Programı
Kitap 3-İletişim Becerileri
Kitap 4-Büyük Kas Becerileri
Kitap 5-Küçük Kas Becerileri
Kitap 6-Alıcı Dil Becerileri
Kitap 7-Kişisel ve Toplumsal Beceriler
Kitap 8-Gelişim Becerileri Envanteri

Bu çalıştaya katılan katılımcılar; a)Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı’nın kapsamı, b)Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı’nın kullanım alanları, c)Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı’na dayalı Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) hazırlama konularında detaylı bilgi sahibi olacaklardır.

Çalıştay hedef kitlesi (Kimler katılabilir?)
Bu çalıştay küçük adımlar erken eğitim programını kullanmak isteyen eğitimci ve uzmanlara yöneliktir. Çalıştayın sonunda katılımcılara küçük adımlar katılım belgesi verilecektir. Çalıştay öncesinde tüm katılımcıların “Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı” setini edinmiş olmaları gerekmektedir.